Hoppa till huvudinnehållet Hoppa till sidfoten

Varför valde du att engagera dig?

– Jag blev ”inkuppad” som kassör på årsmötet i höstas och vald som ledamot. Jag har ett intresse för fackligt arbete och en pappa som också varit förtroendevald. Jag var även aktiv i facket som student.

Hur mycket tid lägger du på fackligt arbete?

– En ganska liten del, det blir mellan 8 och 16 timmar i månaden ungefär. Mitt uppdrag som kassör går utanför förtroendetid eftersom det är internfackligt. Styrelsemöten är förtroendetid.

Hur är det att vara förtroendevald?

– Det är roligt, vi driver frågor på lång sikt som kanske inte alltid syns. Det handlar om viktiga frågor som avtal, lön, arbetsrättsligt, arbetstider. Nu är jag kassör men det är mycket som handlar om arbetstid. Jag har mycket kontakt med de andra i styrelsen.

Gör skillnad. Bli förtroendevald du också!

Ditt engagemang behövs för Sveriges poliser. Det finns många sätt att engagera sig i Polisförbundet. Till exempel genom ett fackligt uppdrag eller genom att skriva förslag till kongressen.

"Det finns alltid någon att fråga"

Malou Huisman är kriminaltekniker och sitter som ledamot i en lokalförbundsstyrelse. Hon brinner för att få andra att förstå viktiga avtal.