Vad har poliser i lön?
Vad tjänar poliser? Här berättar vi allt om det, och förklarar vilka faktorer som påverkar lönen.

Många vill veta vad en nyexaminerad polis tjänar – nu kan vi visa att den genomsnittliga ingångslönen har ökat med 36 procent mellan 2016 och 2026.
För de som går den traditionella vägen att bli polis, det vill säga studerar fyra terminer samt gör en sex månader lång aspirantutbildning, så var ingångslönen 2026 i lägst 34 000 kronor.
Det innebär en löneökning på 9 000 kronor eller cirka 36 procent mellan 2016 och 2026. En ökning på 3,3 procent om året.
Framför allt är det efter 2021 som lönerna har fått en skjuts – på tre år ökade den genomsnittliga ingångslönen då med 4 400 kronor (16 procent).

Polisassistent är den första tjänsten nyexaminerade poliser har. Lönesiffrorna är ungefärliga. För 2026 avser lönerna de som har gått den tradionella grundutbildningen.
Polisförbundet har haft som strategi att höja ingångslönerna, samtidigt som vi jobbar för att även befintliga kollegor ska ha en bra löneutveckling.
– Genom åren har vi jobbat för att få upp yrkesvärderingen av svensk polis, säger Martin Åberg, förhandlingschef. Och hur ett yrke värderas speglas bland annat av de lägsta lönerna. Dessutom blir hela kollektivets löneutfall längre fram positivt när ingångslönerna höjs.
Vi ser att lönerna behöver fortsätta att öka även under fortsatt yrkeskarriär, så att befintliga poliser stannar och fler lockas att bli poliser.
Många nyexaminerade poliser arbetar inom ingripandeverksamheten och därmed i skift. Då är det bra att veta att vi har mer än dubblerat ob-ersättningen 2022–2025. I och med avtalet från 2025 har vi fått igenom ob från kl 19 på vardagar. De finns även andra arbetstidsrelaterade ersättningar, exempelvis vid kommenderingar.
Vad tjänar poliser? Här berättar vi allt om det, och förklarar vilka faktorer som påverkar lönen.
Numera finns det flera olika sätt att bli polis på, och 5 lärosäten att välja mellan. Lär dig mer!
Aspiranter får numera en ersättning på 23 000 kronor – en höjning på 53 procent jämfört med tidigare. Här svarar vår förhandlingschef Martin Åberg på frågor om aspirantlönen.