
Opinionsbildning och påverkan
Som rösten för Sveriges poliser har Polisförbundet en unik möjlighet att påverka. Genom målmedvetet opinionsarbete och direkt dialog med beslutsfattare driver vi frågor som förbättrar polisers vardag – och stärker tryggheten i samhället.
Påverkan mot våra folkvalda
Polisers löner, villkor, arbetsmiljö och möjligheter att göra ett bra jobb påverkas av beslut som fattas av såväl polismyndigheterna som av riksdag och regering.
I arbetet med att påverka våra folkvalda arbetar Polisförbundet både med direkta möten och med opinionsbildning.
Rösten för Sveriges poliser
Genom medlemsmöten och -undersökningar kan vi vara rösten för Sveriges poliser. Kunskapen om hur poliser har det – och vad de behöver – ger oss en stark position och gör oss till en aktör som både allmänheten och politiker lyssnar till.
Med våra medlemmar i ryggen har vi både nått fram med krav på fler poliser – och med krav på högre löner för att få fler av vilja bli på poliser, och få fler att vilja stanna i yrket. Vi har också fått gehör för våra krav på ett stärkt skydd för poliskåren mot hot och våld.
Tillsammans är vi starka
Polisförbundets påverkansarbete sker på flera nivåer. Genom att driva påverkan lokalt, regionalt och nationellt – genom politiska möten, medieutspel och debattartiklar – skapar vi både tryck och uthållighet.
Påverkansarbetet fortsätter
Polisförbundet jobbar för ständiga förbättringar. Det innebär att vårt påverkansarbete aldrig tar slut. Ett medlemskap i Polisförbundet är att ställa sig bakom dessa förbättringar för kåren. Ett förtroendeuppdrag är att själv bli en aktiv del av vårt påverkansarbete – för ett bättre arbetspass för varje medlem, och för ett tryggare och säkrare samhälle.